(Bzduro) praca to tabu

(Bzduro) praca to tabu

Młodzież zrozumiała, że nie żyjemy po to, żeby pracować, ale pracujemy po to, aby żyć. Młode pokolenia wchodzące na rynek pracy dopasowują warunki pracy do własnych potrzeb. Wielu zarzuca im, że są roszczeniowi, a ja myślę, że po prostu odrobili lekcję swoich przodków, i nie chcą poświęcić życia na harówkę. Dlatego w pracy nie godzą się na odsiadywanie dupogodzin czy bzdurne, bezrefleksyjne wykonywanie nikomu niepotrzebnych zadań. Buntują się przeciw bzduropracy – w rozmowie z Agatą Jankowską mówi Przemek Staroń, psycholog, filozof, nauczyciel sopockiego liceum i Nauczyciel Roku 2018. Autor książki „Szkoła Bohaterek i Bohaterów czyli jak radzić sobie z życiem”.

„Żadna praca nie hańbi”, „Praca doskonali cnotę”, „Bez pracy nie ma kołaczy”, „Bez pracy trudno dostąpić honoru”. Sprawdziłam dziesiątki polskich przysłów i powiedzeń, i niemal każde buduje kult pracy. Wygląda na to, że w naszej kulturze nie można narzekać na pracę. 

Język zawsze odzwierciedla nastroje społeczne. A praca bez wątpienia odgrywa w naszej kulturze szczególne znaczenie. Faktycznie, zwłaszcza wśród osób ze starszego pokolenia, nie wypada źle mówić o pracy. W niektórych środowiskach to wręcz bluźnierstwo. Zawsze znajdzie się ktoś, kto nas pouczy, że lepsza przecież taka praca niż żadna. „Szanuj szefa swego, bo możesz mieć gorszego” – to dla wielu wciąż zawodowa maksyma. Zwróć uwagę, jak rzadko pytamy siebie samych i siebie wzajemnie, czy nasza praca daje nam dobrostan, czy jesteśmy w niej spełnieni, szczęśliwi. Wstydzimy się przyznać, że nasza praca może nie mieć sensu. 

Skąd w nas taka pruderia? 

Bo w naszej kulturze praca to wciąż temat tabu. Zresztą wiele kwestii, które są fundamentalne dla komfortu i istoty życia, jest w Polsce owianych zasłoną milczenia i wstydu. Seksualność człowieka, wprawdzie nie jest celem samym w sobie, ale tłamszona, obniża jakość życia fundamentalnie. I to jest tabu. Religia – niby nie dotyczy wszystkich, a jednak dla wielu jest kluczowym kryterium podejmowania codziennych decyzji zarówno prywatnych, ale także zawodowych. I to jest temat tabu. Polityka – możemy omijać ten temat, mówi się, że dżentelmeni nie rozmawiają o polityce, ale to jej nie przeszkadza decydować o każdym aspekcie naszego życia. I to także jest tabu. Podobnie jest z pracą. Jak się czujemy w pracy, czemu ona właściwie służy, czy nasze wynagrodzenie jest wystarczające – o tym wszystkim lepiej nie rozmawiać.

A może to nasza historia stworzyła etos pracy? Postawiła ją na piedestale, niczym świętość, i nie wypada jej stamtąd zdjąć?

Nasze narodowe doświadczenia historyczne różnicują pokolenia. Zauważ, że pokolenie Baby Boomers czy Iksy mają zupełnie inne podejście do pracy niż Igreki czy Zetki. Ci ostatni Młodzież zrozumiała, że w pracy, tak jak w życiu, popłaca partnerstwo. Mówi się, że „szef ma zawsze rację”, albo że „klient to nasz pan”. To nieprawda. Zdrowa relacja zawodowa jest oparta na partnerstwie. Klient nasz pan? Klient nasz partner. Ja jestem ok, i ty jesteś ok, mimo że możemy stać po dwóch stronach relacji zatrudnienia. Ktoś powie, że to utopia. Może i tak, ale co z tego? Utopia znaczy zarówno “niemiejsce” – więc skoro go nie ma, dlaczego by go nie stworzyć – jak i dobre miejsce – a takiego chcemy chyba wszyscy. Ekonomiści już dawno zauważyli, że partnerski model, który promują na przykład turkusowe organizacje, jest najbardziej wydajny i satysfakcjonujący dla wszystkich. Przykładem takiego nowoczesnego myślenia jest na przykład proces rekrutacji na różne świetne, nierzadko najlepsze, uczelnie świata. Tam często wcale nie decyduje żelazne sito egzaminów, ocen, takie, jakie znamy z polskich uniwersytetów. Rekrutacja odbywa się na zasadzie partnerskiej rozmowy, która ma na celu sprawdzić, czy jesteśmy zgodni, mamy wspólne cele i podobne podejście do życia i nauki, jak wyglądają nasze horyzonty, jak postrzegamy własny rozwój i rozwój uczelni również. Młodzi ludzie czują to o wiele lepiej niż osoby wcześniej urodzone. Dla nich taki świat jest normą. Dlatego w pracy nie godzą się na odsiadywanie dupogodzin czy bzdurne, bezrefleksyjne wykonywanie nikomu niepotrzebnych zadań. Buntują się przeciw bzduropracy. 

A może mogą sobie pozwolić na stawianie warunków, bo mają zaplecze finansowe, wypracowane przez rodziców? Poprzednie pokolenia nie mogły liczyć na taką poduszkę ratunkową. 

Nawet jeśli tak jest, to nie powód, żeby dyskredytować styl życia pokolenia, które dopiero wchodzi na rynek pracy. Mówienie głośno o swoich oczekiwaniach, negocjowanie wygodnych dla siebie warunków, jest objawem pozytywnym. Gdybyśmy w każdej sferze życia jasno komunikowali potrzeby i rozmawiali o pożądanych rezultatach, wszystkim żyłoby się lepiej. Dodam, że nie oznacza to braku empatii, wręcz przeciwnie, i nie wiąże się z roszczeniowością, bo ta jest asertywnością, której odbiło (śmiech).

Czy to właśnie jest recepta na to, jak nie wpaść w szpony bzduropracy? 

Wisława Szymborska, podczas mowy “Poeta i świat”, wygłoszonej w ramach gali, na której przyznano jej nagrodę Nobla, powiedziała, że nudna, nielubiana, męcząca praca jest jedną najcięższych z ludzkich niedoli, a mimo tego nawet taka jest poza zasięgiem niektórych. Victor E. Frank, austriacki psychiatra, mówił, że człowiek jest w stanie znieść wszystko, ale nie zniesie życia bez sensu. A bzduropraca może spowodować, że stracimy sens działania, a ostatecznie sens życia. Warto więc postarać się, żeby praca, którą wykonujemy, była zgodna z nami samymi tak bardzo, jak się da, a tym samym przynosiła satysfakcję. A jeśli ona sama nie jest tym, czego chcemy od życia, zastanówmy się, czy można by ją ograć na naszą korzyść. Zreinterpretować i zauważyć te elementy, w których czujemy się najlepiej, i iść właśnie w nie.

Dlaczego więc niektórzy tkwią w beznadziejnej zawodowej sytuacji? 

O tym, dlaczego ktoś nie odejdzie z pracy, gdzie są łamane prawa pracownicze, prawa człowieka, gdzie panuje przemoc i mobbing, można mówić bardzo długo. To temat na oddzielną rozmowę. Mogę rzec natomiast jasno, że jako psycholog potrafię zrozumieć tych, którzy tkwią w chorej pracy, tak samo jak tych, którzy tkwią w chorej relacji partnerskiej czy rodzinnej. Dlaczego dzieci z domu dziecka czasem uciekają do swojej rodziny, gdzie były przecież ofiarami przemocy? Bo potrzeba miłości jest silniejsza niż potrzeba unikania bólu. Z pracą jest podobnie – godzę się na bzduropracę, de facto chorą, bo nie wiem, jak wygląda życie bez niej. Stanięcie w prawdzie, że dużą część życia i energii poświęcam czemuś, co nie ma sensu, jest potwornie trudne. Pojawia się cała masa mechanizmów, które to racjonalizują. Ludzie oszukują samych siebie. Owszem, człowiek przyzwyczai się niemal do wszystkiego, może tkwić w beznadziei, ale jakim kosztem? Z czasem pojawi się frustracja, alienacja, a ostatecznie straty psychiczne i fizyczne będą bardzo trudne do odrobienia. Jak mówił duński filozof, Søren Kierkegaard, z pozoru życie będzie się toczyć całkiem normalnie, ale z czasem coraz częściej i głośniej będzie do nas pukać głęboka część naszego Ja, zgłaszając, że chyba jednak coś w naszym życiu mocno nie gra, że ledwo utrzymujemy się na powierzchni, i to na powichrzeni pozorów.

A więc co robić, żeby nie wykonywać bzduropracy? 

To teraz Wolter – niech każdy zajmie się swoim poletkiem. Najlepiej, jak umie. Ja mogę edukować, uświadamiać, pomóc zrozumieć, gdzie leży problem, i go zmienić.

Ale nie dla wszystkich zmiana pracy jest prosta, a nawet możliwa. 

To prawda! I w ogóle tego nie oceniam, zwłaszcza że “zmień pracę, weź kredyt” stało się symbolem oderwania od realiów życia przeciętnego człowieka. Ja po prostu zachęcam do tego, aby zobaczyć, że jakiś wybór jest zawsze. Możemy starać się odkrywać sens w najmniej sensownym doświadczeniu zawodowym. Albo nadawać im nasz własny sens, nowy cel. Czasem to kwestia zmiany punktu widzenia. Zadajmy sobie pytanie, gdzie możemy tego sensu szukać? I zacznijmy go szukać. 

Myślę, że fajnie byłoby, gdyby w szkole uczono odpowiedniego podejścia do pracy. Tymczasem młodzież wkracza na rynek zupełnie mentalnie nie przygotowana. 

Takie pytanie tylko mnie złości, bo jestem bezsilny, i nie wiem, co mam odpowiedzieć, bo przecież jestem częścią polskiej oświaty. Szkoła jako system kompletnie nie radzi sobie z przygotowaniem uczniów do życia. Nie uczymy dzieci ani młodzieży jak rozwiązywać konkretne, dorosłe problemy. To właśnie jest największa bolączka naszego systemu edukacji. Właśnie o tym w dużej mierze jest moja książka „Szkoła Bohaterek i Bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem”. Można ją wygrać w konkursie z okazji obchodów 30-lecia Fundacji Inicjatyw Sołeczno-Ekonomicznych FISE, przy okazji konferencji, która odbędzie się 10 grudnia „Bzduropraca 2020. Jaka praca ma sens?”  

Gdy ja kończyłam szkołę, dorośli radzili, żeby znaleźć jak najszybciej „jakąkolwiek” pracę. Najważniejsze żeby się gdzieś „zaczepić”. Nawet, jeśli miałby to być darmowy staż. 

Za każdą pracę należy się wynagrodzenie. Przecież o to chodzi w pracy. Oczywiście że na początku człowiek, który dopiero wchodzi na rynek, uczy się, testuje, próbuje swoich sił. Ale narzędzia i kompetencje powinien nabyć już w szkole, a nie robić bezpłatne staże, gdy jest już dorosły. I umieć sprzeciwiać się wyzyskowi, jaki czasem stosują nieuczciwi pracodawcy. 

Pamiętam, jak na stażu w pewnej stacji radiowej kazano mi ręcznie sklejać taśmy szpulowe, mimo tego, że już dawno wszyscy montowali dźwięk w programach komputerowych. Gdy zadałam pytanie – po co mi to, dostałam naganę za niesubordynację. 

Podjęłaś wybór, i zostałaś dziennikarką prasową. W trudnych sytuacjach, do jakiej wykonywanie bzduropracy bez wątpienia należy, polecam rozmyślania nad „Modlitwą o pogodę ducha”, przy czym można zamienić Boga na dowolnie interpretowaną siłę wyższą. Albo cokolwiek! Brzmi tak:

„Boże, użycz mi pogody ducha, abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić, odwagi, abym zmieniał to, co mogę zmienić, i mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego.” 

Agata Jankowska – redaktorka prowadząca portal Ekonomiaspoleczna.pl. Dziennikarka specjalizująca się  w tekstach o tematyce społecznej. Wieloletnia autorka tygodnika Wprost, wcześniej związana z Przekrojem, publikowała również w Wysokich Obcasach oraz Elle. 

KOMENTUJ: