Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych

Jak i co napisać o FISE, by, choć w pigułce pokazać, co fundacja robi? Nie jest to zadanie łatwe, bo działań jest naprawdę dużo. A najważniejszy jest „parasol”, który wznosi się nad wszystkim, co robimy. To system wsparcia ekonomii społecznej. To taka inna ekonomia, w której nie pieniądze są najważniejsze. Czym się ona kieruje i dlaczego FISE taką ekonomię wspiera? Z jakiego powodu w działaniach fundacji ekonomia społeczna odgrywa tak ważną rolę?

Zacznijmy od prostej definicji. Ekonomia społeczna to sektor gospodarki, w którym realizowane przedsięwzięcia służą ludziom; są potrzebne społecznie. Druga ważna cecha: wypracowane nadwyżki wykorzystuje się, by realizować cele społeczne.
Najczęściej ekonomia społeczna obejmuje działalność z pogranicza sektora prywatnego i publicznego, prowadzoną przez organizację, z jasnym przesłaniem, że cele społeczne są ważniejsze niż zysk. Prowadzone działania nastawione są na rozwiązywanie problemów społecznych, z którymi pojedynczo nie dają sobie rady ani sektory gospodarki rynkowej, ani instytucje administracji publicznej.

Z ekonomii społecznej wyrasta coś wyjątkowego – przedsiębiorstwo społeczne. To najważniejszy jej element. Przedsiębiorstwo społeczne to firma/instytucja/organizacja prowadząca działalność gospodarczą, w której wykorzystuje się narzędzia rynkowe, czyli coś wytwarza lub działa w sektorze usługi – np. szyje torby i plecaki, prowadzi usługi opiekuńcze, gastronomiczne, edukacyjne czy porządkowe; realizując przy tym cele społeczne. Wypracowanych zysków nie dzieli się między członków przedsiębiorstwa, ale wykorzystuje na realizację wybranych celów społecznych lub działania dla wspólnoty, np. zatrudnia osoby niepełnosprawne, bezrobotne, bezdomne, organizuje zajęcia dla dzieci z ubogich rodzin, prowadzi szkolenia kulinarne, wspiera uchodźców. To wszystko pomaga osobom w trudnej sytuacji odnaleźć się w życiu i na rynku pracy.

Utworzenie przedsiębiorstwa społecznego, to nie pstryk, i gotowe. Wymaga pracy, jak przy tworzeniu każdej firmy. Jednak osobom z pomysłem na działalność, dzięki której powstaną nowe miejsca pracy w już istniejącej organizacji lub w takiej, która dopiero jest w planie; pomagają eksperci OWES, czyli Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, działającego przy FISE od dziesięciu lat.

Dzięki pomocy prawników, ekonomistów, mentorów, znawców rynku; powstało wiele przedsiębiorstw społecznych, które zatrudniają osoby zagrożone wykluczeniem społecznym i zawodowym. Pomoc uzyskały fundacje, stowarzyszenia, spółdzielnie, ale też grupy inicjatywne i przedstawiciele środowisk lokalnych. Szansę ma każdy, kto serio myśli o takiej firmie i jest konsekwentny w działaniach.

Co roku przybywa przedsiębiorstw społecznych. Większość doskonale sobie radzi, z powodzeniem odnajdując się na rynku, mimo silnej konkurencji.
To, co robią przedsiębiorstwa społeczne, w jaki sposób działają, coraz częściej zyskuje uznanie klientów. To aspekt społeczny jest atutem takich firm. Klienci doceniają działalność dla innych, przeznaczanie nadwyżek na pomoc potrzebującym. Łączenie zarabiania z działaniami społecznymi, etycznymi coraz częściej jest tym, co zachęca do korzystania z oferty przedsiębiorstw społecznych.

FUNDACJA INICJATYW SPOŁECZNO-EKONOMICZNYCH

  • pl. Konstytucji 5 lok. 14, 00-657 Warszawa
  • +48 22 622 16 87
  • fise{a}fise.org.pl
  • Godziny pracy: poniedziałek – piątek: 9.00 – 17.00