Nowa inicjatywa na rzecz zatrudnienia uchodźców – NESsT
Portrait of mature Caucasian woman looking at camera while volunteering at help center for refugees, copy space

Nowa inicjatywa na rzecz zatrudnienia uchodźców – NESsT

Liczba uchodźców z Ukrainy szukających schronienia prze wojną w Polsce i Rumuni zbliża się do 4 milionów. Dołączają oni do dziesiątek tysięcy uchodźców z Azji i Afryki, którzy wybrali tę część Europy w poszukiwaniu lepszego i bezpieczniejszego życia. Większość uchodźców w wieku produkcyjnym to kobiety, które musiały zostawić swoich mężów i partnerów, próbując ułożyć sobie świat na nowo, dodadkowo opiekując się dziećmi i szukając możliwości pracy.

Oprócz krótkoterminowej pomocy humanitarnej uchodźcy potrzebują długoterminowego wsparcia w zakresie zatrudnienia, aby odzyskać bezpieczeństwo ekonomiczne i odbudować swoje źródła utrzymania.

Dzięki wsparciu IKEA Social Entrepreneurship i Cisco Foundation, NESsT uruchomił Inicjatywę Wsparcia Zatrudnienia dla Uchodźców/NESsT Refugee Employment Initiative, aby wesprzeć działalność piętnastu przedsiębiorstw oferujących szkolenia zawodowe oraz możliwość znalezienia godnego zatrudnienie, a także zapewniających kompleksową pomoc dla uchodźców w Polsce i Rumunii. Inicjatywa ma na celu stworzenie 2 000 miejsc pracy i poprawę życia 5 000 uchodźców.

Inicjatywa zapewni finansowanie i pomoc biznesową grupie przedsiębiorstw z misją społeczną w Polsce i Rumunii, które długoterminowo wspierają uchodźców na rynku pracy. W zakres tego wsparcia mogą wchodzić szkolenia zawodowe, godne oferty pracy oraz dodatkowe usługi (np. pomoc w zakresie zdrowia psychicznego, zajęcia językowe, pomoc w uzyskaniu pozwoleń na pracę, opieka nad dziećmi, wsparcie sprzętowe m.in. laptopy do nauki).

 

Więcej informacji o inicjatywie znajdziesz na stronie NESsT https://pl.nesst.org/refugee-employment-initiative

KOMENTUJ: