Z radością ogłaszamy rozpoczęcie naboru wniosków do 13. edycji Konkursu (eS) na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku im. Jacka Kuronia!
Kto może wziąć udział?
Do udziału zapraszamy wszystkie podmioty ekonomii społecznej, które:
- Prowadzą działalność gospodarczą
- Działają na rynku co najmniej 2 lata
- Wpływają pozytywnie na społeczność lokalną
- Prowadzą działalność etycznie i uczciwie
- Wyróżniają się innowacyjnym podejściem
- Spełniają inne wymagania zawarte w Regulaminie Konkursu
Nagrody do zdobycia:
- Nagroda Główna i tytuł „Przedsiębiorstwo Społeczne Roku”
Przysługuje przedsiębiorstwu, które najlepiej radzi sobie na rynku, oferuje wysokiej jakości produkty lub usługi i ma znaczący wpływ na rozwiązanie ważnych problemów społecznych. - Nagroda Publiczności
Przyznana na podstawie internetowego głosowania publiczności. W głosowaniu udział wezmą wszyscy tegoroczni finaliści. - Nagroda (eS) im. Henryka Wujca
Dedykowana przedsiębiorstwu, które ucieleśnia wartości bliskie Henrykowi Wujcowi: troskę o najbardziej potrzebujących, lokalność, demokrację i prawa człowieka.
Jak aplikować?
Zgłoszenia można składać do 18 sierpnia 2024 r. za pomocą formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie:
konkurs-es.pl/formularz-zgloszeniowy-2024
Gala rozdania nagród
Uroczysta gala, na której zostaną ogłoszeni laureaci, odbędzie się 13 listopada 2024 roku. Wydarzenie wspierają: Association Solidarité France Pologne oraz Związek Lustracyjny Spółdzielni.
Organizatorzy i Partnerzy
Konkurs organizowany jest przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych we współpracy z Stałą Konferencją Ekonomii Społecznej. Partnerami Strategicznymi są:
- Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych TISE S.A.
Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych TISE SA istnieje od ponad 30 lat. Zostało utworzone w roku 1991 przez Bank BISE, Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych i francuski fundusz inwestycyjny SIDI. Dziś jego właścicielem jest Poznański Bank Spółdzielczy.
Misją TISE jest świadczenie usług finansowych sprzyjających rozwojowi inicjatyw lokalnych oraz wspieranie za pomocą pożyczek rozwoju mikro, małych i średnich firm, organizacji pozarządowych i podmiotów ekonomii społecznej. TISE stara się finansować przedsięwzięcia generujące korzyści społeczne (Social Impact).
Przedstawicielem TISE w Radzie Konkursu jest Adam Skowroński – Prezes Zarządu.
- Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW
Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych, z nazwą własną „TUW”, działa od 1992 roku. Nie posiada zewnętrznych właścicieli, czyli akcjonariuszy, nikt na działalności TUW nie zarabia – Towarzystwo działa non profit, czyli nie kierując się osiągnięciem zysku. Najwyższą władzą w TUW jest Walne Zgromadzenie Członków. TUW ubezpiecza swoich członków i to oni właśnie tworzą Towarzystwo.
TUW zajmuje się wszystkimi rodzajami umów ubezpieczeń majątkowych. Umowy ubezpieczeniowe są zawierane na korzystnych warunkach i za dobrze wyważoną składkę. Umowy ubezpieczenia są dodatkowo reasekurowane.
Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych działa – jak wszystkie Zakłady Ubezpieczeń w Polsce – pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego.
TUW w Radzie Konkursu reprezentuje Katarzyna Niegowska-Redo – Dyrektor Biura Promocji i Organizacji Sprzedaży.
- Bank Gospodarstwa Krajowego
Bank Gospodarstwa Krajowego jest polskim bankiem rozwoju – jedyną taką instytucją w Polsce. Naszą misją jest wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski.
Nasza rola w budowaniu silnej i stabilnej gospodarki polega na rozwoju współpracy i aktywizowaniu sektora prywatnego i publicznego po to, aby zwiększać potencjał rozwoju społeczno-gospodarczego.
Od niemal 100 lat budujemy kapitał społeczny. Zależy nam na tym, by Polacy byli dobrze wyedukowanym, silnym i świadomym ekologicznie społeczeństwem. Kształtowanie i rozwijanie nowoczesnej polskiej państwowości będziemy realizować poprzez działania w czterech kluczowych obszarach: edukacji, kulturze, sporcie i ekologii.
Chcemy aktywizować różne grupy społeczne i lokalne społeczności. Temu celowi ma służyć między innymi działalność naszych fundacji, współpraca z organizacjami społecznym, pozarządowymi i ministerstwami oraz nasza codzienna działalność biznesowa i wolontariacka.
Więcej informacji: www.bgk.pl/programy-i-fundusze/programy/wsparcie-podmiotow-ekonomii-spolecznej/
- ANG Odpowiedzialne Finanse S.A.
ANG Odpowiedzialne Finanse to społeczność ekspertów, ekspertek i osób eksperckich wspierających od 2010 r. klientów, klientki i osoby klienckie w zakresie pośrednictwa finansowo-ubezpieczeniowego w oparciu o zasady etycznej sprzedaży oraz społecznej odpowiedzialności biznesu. W sieci ANG działa 1 300 osób w blisko 400 lokalizacjach na terenie całej Polski, które pomagają w odpowiedzialnym wyborze produktów i usług finansowych.
ANG jest jedyną dużą organizacją w branży finansowej w Polsce działającą na zasadach akcjonariatu pracowniczego – ponad 60% akcji w rękach współpracowników, współpracowniczek i osób współpracujących oraz pierwszą z certyfikatem B Corp.
Z inicjatywy ANG działa Fundacja Nienieodpowiedzialni, której celem jest promocja zrównoważonego, odpowiedzialnego, zaangażowanego społecznie biznesu. Fundacja prowadzi również działania związane z niesieniem pomocy humanitarnej w sytuacjach kryzysowych.
- Fundusz Obywatelski im. Ludwiki i Henryka Wujców
Fundusz Obywatelski im. Ludwiki i Henryka Wujców jest jedynym funduszem w Polsce, który przekazuje wsparcie lokalnym aktywistom i organizacjom społecznym na niezależne działania obywatelskie ze środków zebranych wyłącznie od obywateli i obywatelek. Fundusz działa po to, żeby Polska była krajem, w którym wspólnotę tworzą świadomi, wolni, korzystający ze swoich praw i gotowi ich bronić obywatele i obywatelki.
Fundusz Obywatelski im. Ludwiki i Henryka Wujców wyróżnia: niezależność, bo działania finansuje z wpłat od obywateli i obywatelek, elastyczność, bo dostosowuje wsparcia do aktualnych potrzeb społeczeństwa obywatelskiego, szybkość, bo działa bez zbędnych formalności, lokalność, bo posiada szeroką sieć kontaktów w środowisku organizacji społecznych, dzięki temu nawet małe kwoty wsparcia robią dużą różnicę i roztropność, bo ma umiejętność wsparcia zarówno lokalnych inicjatyw, jak i działań ogólnopolskich o strategicznym znaczeniu.
Wspiera inicjatywy, które nie powinny być finansowane ze środków publicznych ze względu na zachowanie niezależności (np. organizacje kontrolujące władzę)
Wspiera osoby i organizacje, które zostały odcięte od środków publicznych z racji tematyki, którą się zajmują (prawa obywatelskie, migrantów i osób LGBT+) lub mają małe szanse na otrzymanie środków z innych źródeł (np. indywidualni aktywiści i inicjatywy nieformalne). Wspiera także projekty pilotażowe w ważnych dziedzinach, których nie podejmują inni (zapobieganie radykalizacji, rozmowa mimo różnic, praworządność). Fundusz nosi imię wieloletniego Przewodniczącego Rady Konkursu (eS) Henryka Wujca
- PWC
PwC jest wiodącą globalną organizacją świadczącą profesjonalne usługi doradcze. Celem PwC jest budowanie społecznego zaufania i rozwiązywanie kluczowych problemów.
PwC jest siecią firm działającą w 158 krajach. Zatrudnia ponad 250 tys. osób, które dostarczają ich klientom najwyższej jakości usługi w zakresie doradztwa biznesowego, podatkowo-prawnego oraz audytu.
W Polsce PwC posiada 8 biur regionalnych – w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie i Rzeszowie, oraz Financial Crime Unit w Gdańsku i dwa Service Delivery Center w Katowicach i Opolu. PwC w Polsce zatrudnia ponad 4700 osób.
PwC w Radzie Konkursu reprezentuje Małgorzata Marek – Manadżer ds. odpowiedzialnego biznesu PwC w Polsce i Europie Środkowo Wschodniej.
Zapraszamy do udziału w Konkursie i wspólnego budowania świata przedsiębiorczości społecznej!