Inicjatywy wspierające i promujące spółdzielczą przedsiębiorczość wśród młodzieży na świecie

Inicjatywy wspierające i promujące spółdzielczą przedsiębiorczość wśród młodzieży na świecie

Projekt #COOPLAB to eksperyment, który w ramach programu Erasmus+ miał szansę ujrzeć światło dzienne i zainspirować wielu młodych ludzi do współtworzenia przestrzeni spółdzielczej oraz kształcenia się w kierunku przedsiębiorczości społecznej.

Od 2015 roku Francuska Konfederacja Spółdzielni Pracy, zwana we Francji Scop, jest zaangażowana w europejski projekt ERASMUS +, którego celem jest udostępnienie internetowego centrum zasobów edukacyjnych dla uczniów od 15. do 20. roku życia i ich nauczycieli. W ten ambitny projekt zaangażowały się: Szkoła Ekonomii Społecznej w Andaluzji (Hiszpania), spółdzielcze centrum szkolenia zawodowego Irecoop (Emilia-Romania, Włochy), magazyn „Alternative Economiques” (Francja) oraz Europejska Konfederacja Spółdzielni Przemysłowych i Usługowych (CECOP-CICOPA Europe). Projekt opiera się na metodologii learning by doing, czyli uczenia się przy jednoczesnym tworzeniu przedsiębiorstwa opartego na współpracy spółdzielczej.

Narzędzia opracowane w ramach projektu są całkowicie bezpłatne i otwarte. W ramach projektu powstało wiele instrumentów dedykowanych wszystkim chętnym użytkownikom, nauczycielom i szkoleniowcom oraz osobom zainteresowanym tematem spółdzielczości. Przykładami są: narzędzie do nagrania wywiadów w formie filmów wideo z młodymi ludźmi, quiz wiedzy na temat spółdzielczej przedsiębiorczości w języku francuskim i angielskim oraz przewodnik ze wskazówkami, jak założyć spółdzielnię, dedykowany nauczycielom i szkoleniowcom. Wszystkie narzędzia są dostępne na stronie #CoopLab.

O innych światowych pomysłach promujących ideę przedsiębiorczości i ekonomii społecznej usłyszycie podczas konferencji on-line 1 grudnia . Jeśli sądzicie, że takie praktyki dałoby się przenieść na polski grunt, nie może Was zabraknąć na tym wydarzeniu!    

 

 

KOMENTUJ: